Шановні відвідувачі! Ми раді вітати вас на сайті міста Підволочиськ!

Підволочиськ — стародавнє містечко, перша згадка про яке датована 1463 роком. У нестримному потоці важливих і дріб’язкових подій швидко минали роки і сторіччя, у вічність відходили страшні воєнні трагедії, зазнавали безслідної руїни рукотворні споруди, невпізнанно змінилося обличчя населеного пункту.

Сьогодні він відроджується, живучи по принципах об’єднання і творення, прагнучи вирішувати головні завдання свого стратегічного плану. Він невпинно міняється. І в єдиній та неповторній суті стародавнього і сучасного Підволочиська з’являється все більше нових граней.

Автор та власник сайту:
Кіндрат Дмитро Юрійович
Пошта:
Skype: Dmytro.Kindrat
Телефон: +38 (096) 101 29 65

 

Про сайт
  • Неофіційний

    Сайт містечка Підволочиськ

Сайт на реставрації.

Тимчасово можуть не працювати або некоректно відображатися сторінки.

Визвольні змагання 1989 – 1991 років Друк e-mail

Восени 1989 року протистояння поміж прихильниками ідеї національної та державної незалежності України та старої партійної номенклатури стало набирати легальних форм. У вересні 1989 року було створено Народний Рух України за перебудову. Ці останні слова мали скоріше певне декоративне значення, бо інакше розраховувати на реєстрацію організації було проблематично. Тоді Україну ще очолював динозавр брежнєвської епохи Володимир Щербицький і вона в СРСР рахувалася комуністичним відстійником, на відміну від Прибалтики та Москви. Велике значення надавалося співпраці з тими регіонами Союзу, де демократія вже утвердилася, в першу чергу з Литвою та її демократичною організацією Саюдіс. Саме там друкувалися наші перші газети, летючки.

На Україні в організації Руху велику роль відігравали інтелігенція, студентство. Тут була дуже велика різниця у сприйнятті ідей незалежності поміж регіонами. Схід та Південь більше тяжіли до демократичних перемін в рамках єдиної союзної держави. Це було очевидно навіть тут, де не зважаючи на те, що Збруч давно перестав бути кордоном, українське світосприйняття докорінно відрізнялося.

Найперше, що було зроблено ще рік назад – відновлено діяльність Всеукраїнської організації „ Просвіта”. У нашому районі найбільше для цього зробили Віра Самодала, Ганна Марчук та Ганна Скрипитула, а у Волочиську Любомир Хоптяний (див. фото з права на ліво – „Просвітяни” у Києві. 1990 р.).

„Просвітяни” у Києві. 1990 р.

Однак „ Просвіта” не могла у повному комплексі займатися політичними питаннями. Для цього й постав НРУ.

У Підволочиську цю організацію спробували створити літератори з Тернополя – ( дати перелік), однак їх наміри не відповідали реальній ситуації. Відтак цим зайнявся Борис Діденко, на той час заготовач місцевої заготконтори. Б. Діденко мав диплом учителя історії і працював за фахом в Скалатській СШ, ПТУ № 8 та викладав історію мистецтв у місцевій художній школі. Він закінчив Київський державний університет ім. Тараса Шевченка.

Акція Надзбручанської організації НРУ. Тепер на цьому місці стоїть пам’ятник Т. Шевченку.

У тій школі початково працював директором за ним Я. Збаразький. Такі, як пан Ярослав, за умов комуни могли робити хіба у таборах. Мобілізований до війська ( служив на Далекому Сході) мав проблеми з „ особим отдєлом”. По тому (аби вже не вертатися до цієї теми) там директорував Микола Жигальський, його робота, барельєф Івана Франка прикрасила хол нашої школи – гімназії.

На той час і у середовищі КПУ йшли процеси, які не вкладалися у ігри комуністів. Судіть самі – серед працівників РК, причому у відділі пропаганди та агітації були, крім автора, Олег Хомик та Михайло Пацюк. Крім того, особливо запам’яталося, як тодішня секретар по ідеології направила Степана Колісника і мене до Маґдаліївки, прослідкувати, чи, часом там місцеві греко – католики не правлять на цвинтарі. Ще не виїхавши за межі міста „ ПЕ”, коло маслозаводу, ми у розмові виявили, що самі є греко – католиками. Там, у Магдаліївці, греко – католики становили, чи не основу конфесії в районі. Саме звідти походять і наші отці – Зиновій

Гончарик та Михайло Валійон. При тому перший був справжнім підпільником, котрий виховувався самою Оленою Вітер ( сестра Йосифа).

На світлині отці Михайло та Зиновій у Скалаті. 1991 рік.
Провідник Підволочиського
РО КУН Олекса Федик
(з 16 березня 2008 року)

Щодо підпільної УГКЦ, то вона більше поширювалася на Скалатчину, мала свою мережу і у Підволочиську. Натомість, Новосільщина була контрольованішою КҐБ, тому там, головним чином, були більші можливості для утвердження московського православ’я. Кажу це не для того, аби комусь дорікнути. В часи „ пєрєстройкі” райкоми КПУ отримали прямі вказівки, аби відкривати православні храми ( там де вони були закритими ), бо інакше їх захоплять греко – католики. Кожний район мав плани відкриття храмів, більше того, мав мельдувати у Київ про так зване „ нове освоєння культових приміщень”. Попередньо, як ми знаємо, там відкривали, чи музеї ( наприклад у Кам’янках, чи склади міндобрив, як у Жеребках, а в Стороміщині мав бути спортзал). Начальник КҐБ Волков, на зауваги „ пєрвого сєкрєтаря”, просто сказав, що не збирається викрити всю свою агентуру „ раді попов”.

Не хочу вказувати на конкретні особи, але, коли один з таких „ отців” вийшов з РО КҐБ, і його вздріла п. Наталя – вірна прихожанка ( не будемо тут їх ідентифікувати), то язливо запитала, мовляв : „Десь – ти отче ходили?” Той „отець” відповів, що вони всюди мають ходити, а у ту контору то само собою.

Аби не образити наших православних братів, скажу – це все відбувалося до утвердження автокефалії. По тому, без потреби, вже встановлювати ступінь сипацтва окремих знаних нами „отців”, а особливо їх „пастви”. Таким чином чекістами було збаламучено цілі села. Що цікаво – в деяких селах це набирало настільки огидних форм, що це виливалося у сутички коло храмів, було поколено родини і навіть окремі сім’ї.

2007–2013
Сайт містечка Підволочиськ
Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать сайту містечка Підволочиськ (їх авторам) та охороняються законом України
"Про авторське право і суміжні права".
Публікації авторів можуть не співпадати з думкою редакції cайту містечка Підволочиськ.
При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.